Přehled čísel

  Název Popis
RAKETA 32 / UFO Obálka: Vendula Chalánková // Listovačka


Jak komunikujeme s mimozemskými civilizacemi a jaká je historie UFO? Navštívíme ufonskou školku, naučíme se klingonsky a budeme kreslit originálního mimozemšťana podle hodu kostkou. V pohádce řeší spatření ufona policie, Jarmila kdosi unese a Doktor Racek přijde na kloub záhadě, jak vznikají kruhy v obilí.
RAKETA 31 / Sport v plavkách Obálka: Marek Rubec // Listovačka


Vydejte se s námi k vodě! Na kajaku s Vávrou Hradilkem, na skifu s českými olympioniky a s Matyldou na vodních lyžích. Uvidíte akvabely, Jarmila na skokanské věži, historickou plovárnu i promenádu kulturistů. Zjistíte, co všechno potřebuje potápěč a jaké znaky používá pod hladinou, jak se dělá eskymácký obrat, co jsou jahodové bikiny a jaké dobroty si připravit na výlet k vodě.
RAKETA 30 / Město Obálka: Stanislav Setinský // Listovačka


Co dělá město městem, kde leží to nejvýše položené a které je nejmenší. Zahrajete si na malé urbanisty, v bludišti se naučíte pravidla silničního provozu a pak se stanete mafiány v městečku Palermo. Z papíru postavíte model Žižkovského vysílače a život si osladíte pařížskou šlehačkou.
RAKETA 29 / Psi & kočky Obálka: Philip Giordano // Listovačka


V čem jsou naši mazlíčkové výjimeční, kdo má lepší sluch, kdo čich a proč kočky předou. Doktor Racek na vlastní kůži pozná, jaké je to mít náladu pod psa a Matylda s Růžákem budou pečovat o štěňata z útulku. Nový hrdina Ufoun Flok se podivuje nad záludnostmi češtiny a detektiv Lou Davý odhalí záhadu se zmizelým čínským chocholatým psem.
RAKETA 28 / O psaní Obálka: Acapulco Studio // Listovačka


Psaní je super! Navštívíme knihovnu i redakci školních novin a vypravíme se na kurs japonské kaligrafie. Zjistíme, jak se psalo ve středověku, co je iluminace a ex libris, jaká slova vymýšleli obrozenci a jak se dělá neviditelný inkoust. Proč si kuchyňský dobrodruh píše deník a co dokáže udělat tiskařský šotek s pohádkou o Červené Karkulce...
RAKETA 27 / Afrika Obálka: Karel Osoba // Listovačka


Vypravte se s námi do džungle v samém středu Afriky. Objevíme přírodní národy i malé pralesní slony. Dočteme se, kde a jak pracují Lékaři bez hranic a jak se dostalo obyvatelstvo černého kontinentu do Ameriky. Kde pramení řeka Nil a kde loví svou kořist krokodýlí želva. Co nejvíc voní upířímu pavoukovi, jak starý může být baobab...
RAKETA 26 / Na křídlech ptáků Obálka: Petr Sís // Listovačka


O bájných okřídlených bytostech, zamilovaném luňákovi i superletci rorýsovi. Zjistíte, jak vypadá peří pod lupou a k čemu se používá. Co je birdwatching a co znamená rčení ?Nebuď labuť?. Jak rozpoznáte ptáky v letu a jaké fígle používají samečci při námluvách. Proč poštovní holubi vědí, kam mají doletět, a k čemu slouží kanárci v dolech.
RAKETA 25 / Elektrické číslo Obálka: Jakub Bachorík // Listovačka


Kde se bere elektřina a co se stane, když nastane blackout? Kdo se zapsal do historie svými vynálezy a který přístroj doma je nejhladovější? Vyzkoušejte, jak funguje statická elektřina, a sestavte si vysněnou ponorku Nautilus...
RAKETA 24 / Hrdinové Obálka: Nikkarin // Listovačka


V tomto čísle si posvítíme na hrdiny. Vyberte si své superhrdinské jméno a poleťte s námi vylepšit svět. Proč je důležitá víra v sebe sama, jaké je desatero záchranáře pro děti a jak moc hrdinská mohou být některá nevděčná povolání...
RAKETA 23 / U protinožců Obálka: Anastastia Stročková // Listovačka


Vypravíme se na druhou stranu zeměkoule za prapodivnou faunou do Austrálie a na Nový Zéland, prozkoumáme maorská tetování a najdeme 10 rozdílů v Sydney. Přes oceán poplujeme na voru, poslechneme si báseň o životě v jižních mořích.
RAKETA 22 / Hry Obálka: Johana Švejdíková // Listovačka


Kdo si hraje, nezlobí. V tomto čísle najdete spoustu návodů na skvělé hry ve skupině, ve dvou i pro jednoho. Naučíte se hrát Šibenici i Maroko, stavět domácí bunkr a vyrábět vlastní křídy a modelínu.
RAKETA 21 / Podzemí Obálka: Vladimír Král // Listovačka


Co se skrývá pod našima nohama a jak hluboko vede cesta do nitra Země? Objevíte jeskyně i nory, zahrajete si stolní hru o hornících a pokladech a s Dr. Rackem zjistíte, co je underground.
RAKETA 20 / Film Jubilejní 20. číslo časopisu Raketa
Obálka: Michaela Kukovičová // Listovačka


Pohyblivé obrázky patří k jedněm z mnoha lidských vynálezů, které nás nepřestávají bavit. Dočtete se, jak vznikl film, jak se píše scénář a co jsou to filmové žánry. Vytvoříte si vlastní animaci, flip book a rozpohybujete zoetrop.
RAKETA 19 / Kolo Obálka: Simona Čechová // Listovačka


https:// Historie tohoto užitečného vynálezu, co to je kolohnát, kolonáda či kolomaz, bludiště kruhových objezdů, kolová s legendárními bratry a vystřihovánka cyklistický větrný kolotoč, jak vznikají kruhy v obilí, Masarykův okruh, přírodní cykly.
RAKETA 18 / Na zdraví Obálka: Jane Newland // Listovačka


K čemu je dobré kýchání, otužování či saunování. S pandou si zacvičíme pět Tibeťánků a vyzkoušíme dechová cvičení proti stresu. Detektiv Lou Davý vypátrá nastydlé zatoulané morče. 10 tipů pro zdraví se bude týkat nejen těla, ale i duše. Recepty na zdravé mlsání, Priessnitzův zábal nebo přípravky z domácí bylinkové lékárny.
RAKETA 17 / Sport v kulichu Obálka: Milan Starý // Listovačka


Zimní sporty jsou báječná záležitost. Proč je dobré se hýbat, domácí návod na salchowa i rittbergera, návrh dresu pro hokejistu nebo curlingových kalhot. Naši slavní olympionici. Desatero na hory s náčelníkem horské služby. Zimní pohádkový příběh, recepty pro zmrzlé pusy a angličtina ze sjezdovky.
RAKETA 16 / Rodina Obálka: Tereza Vostradovská // Listovačka


Co je to vlastně rodina a jaké jsou její rituály? Jak se vyznat ve spletitých vztazích mezi tchýní, švagrem, snachou i zetěm? Dědičné znaky potomků, rady, které mohou pomoci, když se rodina rozpadne. Svatby jiných kultur, strejda z Ameriky podnikne závodní trasu mezi příbuznými. Vystřihovánka lví rodinky.
RAKETA 15 / Detektivní číslo Obálka: Owen Davey // Listovačka


Kdo je to detektiv a jak pracuje, jaké vědecké disciplíny využívá Scotland Yard, co je to alibi? Masky lupiče a detektiva, návod na bambitku, stolní hra - zloděj v Grandhotelu. 10 rozdílů na místě činu! Detektiv Lou Davý zavzpomíná na svůj první případ. Na výlet letíme do norského Osla.
RAKETA 14 / Botanika Obálka: Aneta Františka Holasová // Listovačka


Klíčení, bujení, roztodivné rostliny a vše zelené. Co potřebují rostliny k životu a čím nám jsou užitečné, jak pěstovat masožravku nebo jak chránit stromy. Jak se květy aranžují v Japonsku, kdo byl Mičurin a kdo je to vegan. Pokus se semínky, zkuška z botaniky.
RAKETA 13 / Strašidelná třináctka Obálka: Jindřich Janíček // Listovačka


Strašáci, příšery, pověry a horory. Kde vzniká strach a jak se ho zbavit? Proč se někdy bojíme rádi? Jak se nejlépe vypořádat s upírem a čeho se bojí jeleni? Talisman pro štěstí, hra na zombíky, stolní hra Vlaku duchů. Příběh o zamilovaném smrťákovi.
RAKETA 12 / Chlupaté číslo Obálka: Nikola Logosová // Listovačka


V chlupatém čísle se věnujeme všemu chlupatému od yettiho až po dědečkovy uši. Proč zvířata ježí srst, komu a proč se říká ?chlupatí?, kolik má čeština krásných rčení o kůži, peří a srsti. Vyrobíme si yettiho, zjistíme, co je to lanugo, k čemu se hodí lví hříva. Kdo odcizil vzácné kaktusy?
RAKETA 11 / Cestování Obálka: Michal Bačák // Listovačka


V čísle o cestování se vypravíme po krajích českých i do vzdálených koutů světa. Děti se mohou těšit na cestu časem kolem světa, originální dopravní prostředky, 10 nejdůležitějších pravidel na cesty, slovní hry pro zkrácení dlouhé chvíle, bludiště Orient Express či vystřihovánku lokomotivy a parníku.
RAKETA 10 / Rock_n_roll Obálka: Tomski&Polanski // Listovačka


V čísle o hudbě se děti dozvědí, kdo položil základy populární hudby, vystřihnou si Elvise a Tinu Turner, vyzkouší originální pohybovou hru, domalují plakát Beatles nebo vyrobí vlastní hudební nástroje. Spojovačka hudebních nosičů, punkové koktejly, popletená kapela, anglický obrázkový slovník.
RAKETA 09 / Jinýma očima Obálka: Mařenka Urbánková // Listovačka


Každý z nás je jedinečný originál, téma o toleranci, jinakosti a hendikepech. Děti si vytvoří tabulku Braillova písma, naučí se znakovou prstovou abecedu, vyzkouší malovat pusou, vystřihnou želvy na skejtu, dozví se, jak se cvičí asistenční psi, kdo je vlastně kyborg a co to je Deklarace lidských práv. Číslo, které vede přes překážky, abychom věděli, že nejsme na tomhle světě sami.
RAKETA 08 / Jídlo je radost Obálka: Kateřina Kynclová // Listovačka


Co všechno lidé považují za pochoutku, jak si s pokrmem nejdříve báječně pohrát, pokusy s vejcem, cesta do biofarmy, piknik, stolní hra ?ulov EKO padoucha?, špagetová stavebnice, komiksy, pohádky, kvízy ani tip na výlet.
RAKETA 07 / Létání Obálka: Jaromír99 // Listovačka


Sedmé číslo je na téma LÉTÁNÍ ? první létající stroje, plachtící veverky, mumraj na letišti, adrenalinové létání, pohádka o létající rybě, navrhnete si kostýmek pro letušku a naučíte se dělat koláže.
RAKETA 06 / Mláďata Obálka: Filip Raif // Listovačka


Šesté číslo je na téma MLÁĎATA ? jak přichází na svět člověk, slůně nebo jak rozmanitě o své potomky pečují různé živočišné druhy. Raketa nabízí v tematických číslech komiksy, vystřihovánky, příběhy, recepty na vaření, tipy na výlety, zábavné i naučné úkoly, tajenky a hry pro děti od 5 do 10 let.
RAKETA 05 / Vesmír Obálka: Jan Šrámek alias Kolouch // Listovačka


Rozhovor s astrofyzikem Jiřím Grygarem, komiksy, kvízy a úkoly, stolní hra Velký třesk, vystřihovánka Vesmírný poutník nebo hvězdářská pohádka.
RAKETA 04 / Náladové číslo Obálka: Nastia Sleptsova // Listovačka


Čtvrté číslo s podtitulem Náladové se vedle nálad, pocitů a všeho, co je ovlivňuje, zaměřilo také na barvy. Děti si vytvoří kolotoč nálad, dočtou se o temperamentu, svátcích mrtvých či barevných obdobích slavných malířů. Naučí se překonat strach nebo zachytit nálady ve výrazu obličeje. Nebude chybět ani deset tipů pro pozvednutí nálady.
RAKETA 03 / Pod hladinou Obálka: Daniela Olejníková // Listovačka


V tomto čísle se podíváme pod hladin moří, řek i jezer. Děti si vyluští tajný vzkaz v láhvi, počtou si v deníku mořského vlka, potkají se s piráty i mořskou pannou, dozvědí se něco o bájných mořských tvorech. Nebudou chybět ponorky, japonské potápěčky, Lochneska ani mořský koník.
RAKETA 02 / Brouci & spol. Obálka: Antimultivitamin (Jan Vajda) // Listovačka


Děti se mohou těšit na mravenčí bludiště, hledání v trávě, proměnu Řehoře Samsy, stolní hru Na louce, seznámí se s řadou rčení, dozvědí se o užitečném hmyzu a spoustu další zajímavostí z tohoto mikrokosmu.
RAKETA 01 / Ledové číslo Obálka: FunkFu // Listovačka


Děti se dozvědí, která zvířata žijí na severním a jižním pólu, co je to polární noc, vyluští si tajný kód, uvaří sněhové kuličky, dozvědí se, jak mohou i ony chránit planetu a obléknou si polárníky...
Labyrint revue č. 35-36 / téma: Nový voyeurismus Hlavní téma nového dvojčísla Labyrint revue pro rok 2015 je reflexe tzv. nového voyeurismu, které se věnují původní i překladové beletristické a teoretické texty, eseje, povídky a obsáhlá barevná příloha se současným výtvarným uměním. Naše povaha je ze své podstaty voyeurská: rodíme se s potřebou vidět a být viděni. Pohled nás nejen zasazuje do vztahů, ale dává nám pocit bezpečí, uspokojuje naši zvědavost a také přináší slast. Nové technologie nám umožňují pohodlnější sledování stejně jako zviditelňování, dokonce k nim vybízejí. Na sociálních sítích je pohled v narcistickém okouzlení zaujat sledováním pohledů druhých mířících na ně samé, slast předvádění se mísí se slastí voyeura, který vystoupil ze své anonymity.
Labyrint revue č. 33-34 / téma: JÍDLO Jídlo představuje jednu z antropologických konstant procházejících napříč lidskými dějinami. I dnes, kdy je v módě tzv. fusion kuchyně, synteticky spojující prvky různých národních kulinářských tradic, tvoří jídlo stále jeden ze základů náboženské, kulturní i osobní identity. Historicky zcela bezprecedentní je však skutečnost, že podle výzkumu Světové zdravotnické organizace (WHO) v roce 2012 poprvé nadměrná konzumace jídla vedoucí k obezitě zabila v celosvětovém měřítku třikrát více lidí než podvýživa. Jsme zde svědky zcela nového trendu spojeného s postupným globálním přechodem od civilizace nedostatku k civilizaci nadbytku, během něhož se z jídla stává ústřední téma i problém. A právě reflexi tohoto fenoménu se věnují původní i překladové beletristické a teoretické texty, eseje a výtvarná příloha nového dvojčísla Labyrint revue pro rok 2014.
Labyrint revue č. 31-32 / téma: Umění zapomínat Nejnovější dvojčíslo Labyrint revue je věnováno tématu zapomínání a jeho roli v současné společnosti a kultuře. Zapomínání je zde prostřednictvím původní i překladové beletrie, esejů, teoretických textů, rozhovorů a současného výtvarného umění reflektováno ve své paradoxní a kontroverzní ambivalenci. Koneckonců jedno je jisté, nelze projít životem, aniž bychom alespoň čas od času nestiskli pomyslnou klávesu delete, záleží však pouze na nás, k jakému účelu. Pokud cílem klasické řecké filosofie bylo zvládnutí umění žít, mohli bychom dodat, že k dobrému a naplněnému životu v hypermoderní informační společnosti je třeba si také osvojit alespoň do nějaké míry nesnadné, ale životně nezbytné umění zapomínat?
Labyrint revue č. 29-30 / téma: Kult práce Ještě v 19. století se cizí lidé při seznamování v prvé řadě zajímali o to, z jaké rodiny a odkud kdo pochází, ostatně tento starý zvyk přetrvává v některých tradičních společnostech stále, dnes se však mnohem častěji ptáme na to, co kdo dělá. "Povolání je páteř života," píše Nietzsche na konci 70. let předminulého století, a toto konstatování neztratilo nic ze své platnosti. Téma práce je v našem životě všudypřítomné, bez ohledu na to, zda se jí snažíme vyhýbat, nebo jsme naopak propadli svodům workoholismu. Většina z nás se pohybuje někde mezi oběma extrémy, ovšem s vědomím, že málokde lze udržet rovnováhu, natož trvalou spokojenost, tak obtížně jako v této oblasti. Pokud si naše pozdně kapitalistická společnost hýčká nějaký kult, je to právě kult práce, který tady ovšem nebyl odedávna, jak se nás snaží podbízivě přesvědčit argumenty ekonomických neoliberálů. ...
Labyrint revue č. 27-28 / téma: Přitažlivost dekadence Nové číslo kulturní revue vycházející od 1997 jednou ročně. Hlavní téma: PŘITAŽLIVOST DEKADENCE. Výběr z obsahu - teoretické texty: Susan Sontagová, Svetlana Boymová, E. M. Cioran, Matei Calinescu, André Malraux, Alan Berger, Josef Vojvodík (rozhovor); současná světová literatura: Tom McCarthy, B. E. Ellis, J. A. Lindqvist, Régis Jauffret, Pedro Juan Gutiérrez, Pavel Sanejev, Maxim Biller ad.; česká a slovenská próza a eseje. např. Lubomír Martínek, Iva Pekárková, Miloš Urban, Vladimír Körner (rozhovor); texty o filmu, divadle, hudbě, komiks (Lars Sjunnesson) a barevné přílohy s profily výtvarníků: Dan Pitín, skupina Rafani, Thomas Zipp, Ulla von Brandenburg, Cyprien Gaillard, Markus Schinwald a rozhovor o výstavě Decadence Now! (Otto M. Urban).
Labyrint revue č. 25-26 / téma: Nová Evropa Současná světová literatura a výtvarné umění v tematicky vázaných číslech. "Nová Evropa" v titulu letošní Labyrint revue nemá být výrazem ideologicky vyhraněného pohledu, ale naopak pokusem o co nejširší otevření tématu, jímž je současná Evropa jako celek, její tradice, identita i hrozby a příležitosti, jimž čelí. Jelikož téma "Nové Evropy" vyvolává řadu protikladných reakcí, rozhodli jsme se tuto názorovou pluralitu zachovat, zejména v její konfrontační rovině, a bude na čtenáři, aby k předkládaným tezím našel své vlastní stanovisko.
Labyrint revue č. 23-24 / téma: Archeologie Nostalgie, opakování, rekonstrukce, transformace - čtyři možné prameny archeologického přístupu, který se v tomto čísle Labyrint revue pokoušíme zachytit.
Labyrint revue č. 21-22 / téma: Autoportrét Dvojčíslo věnované Autoportrétu, ale i dalšímu úzce souvisejícímu tématu - totiž Samotě. Protože autoportrét jako způsob sebe-prezentace a zároveň přiblížení druhým jednak ze samoty vychází, zároveň nás do ní opět vrací, v modifikované podobě individuálních autoportrétů, které jsou novým druhem samoty - samoty vlastního obrazu mezi obrazy druhých.
Labyrint revue č. 19-20 / téma: DIY V prostředí DIY je hlavním hrdinou amatér. K ideálu soběstačnosti a nezávislosti míří s hrdě vztyčenou hlavou, pasti strážené záludným Systémem obchází lehkým krokem bojovníka. Proti němu stojí profesionál vybavený zbraněmi kvalifikace, specializace a společenské autority. Většinou nudný typ bez fantazie, ani trochu sexy. Pro amatéra nemá nic než pohrdavý úsměv, my však dobře víme, že ve skutečnosti se ho bojí. Vždyť ve hře je jeho vliv a moc, zdroje nutné k přežití. (Martina Overstreet)
Labyrint revue č. 17-18 / téma: Nebezpečné vztahy V jakékoli diskuzi o umění či umělcích je heterosexuální orientace upozaďována, zatímco homosexualita je naopak zdůrazňována. To, s kým člověk šuká, je mnohem důležitější než to, jak píše, což je možná dané tím, že čtení vyžaduje mnohem větší úsilí než sex. Nebo možná tím, že slovo SEX je mnohem víc vzrušující než slovo KNIHA. Nebo snad ne? A nezávisí to náhodou na tom, o jakou knihu a o jaký druh sexu vlastně jde? Osobně z toho mohu pouze vyvodit, že heterosexuální pohlavní styk je tak nudný, že dokonce i knížky jsou pro média atraktivnější.
Labyrint revue č. 15-16 / téma: Utopie "V principu existují dvě utopie. Jedna je skutečná utopie, kterou nelze uskutečnit nebo použít, nebo si ji dokonce nelze ani zapamatovat. Třeba jako science fiction. Ta druhá utopie je opravdovou vizí. Její myšlenky a představy lze zhmotnit a využít. Je to utopie, která je reálnou budoucností a existuje v každé profesi. Bez této utopie jakákoli profese zakrní a zastará. Přesně to se architektuře bohužel občas stává." (Jan Kaplický)
Labyrint revue č. 13-14 / téma: Móda a umění Naše revue je tradičně koncipována na část věnovanou literatuře, část teoretických textů, barevné přílohy, jež jsou vyhrazeny reprodukcím děl v daném kontextu významných současných výtvarníků (z Čech a ze zahraničí), část se věnuje filmu a divadlu. Speciální barevnou přílohu jsme připravili ve spolupráci s dvanácti mladými, ale již etablovanými evropskými fotografy módy, resp. tvůrci módních obrazů.
Labyrint revue č. 11-12 / téma: Prostory pro život Prostor chápeme v několika rovinách: jako životní prostor v globalizovaném světě stále více ovlivňovaném unifikací a popkulturou, jako hledání nových míst vynucené emigrací či exilem, vztah většinové společnosti vůči menšinám (národnostním, sexuálním) uzavíraným do ghett, současně vztah lidí ke zvířatům (zoo) a nakonec jako kulturu vznikající v meziprostorech pomyslné periferie. Navazujeme tak vědomě na čísla 5-6/99 a 9-10/01.
Labyrint revue č. 9-10 / téma: Z periferie do center Z PERIFERIE DO CENTER se věnuje fenoménu postkoloniální kultury, GLOBÁLNÍHO UMĚNÍ A MULTIKULTURALISMU aneb jak umělci z tzv. Třetího světa "válcují" umění euroatlantské civilizace.

časopis RAKETA

RAKETA 32 / UFO

Projekty

Daruj Raketu RAKETA  - časopis

Doporučujeme

LABSHOP kamenné prodejny Facebook Rakety