Hlava v hlavě

Hlava v hlavě získala Magnesii Literu v kategorii kniha pro děti, ocenění Zlatá stuha České sekce IBBY 2014 a byla vyhlášena také za nejkrásnější dětskou knihu roku.

 

Každý má svou hlavu. Jenže co to znamená? Je to jen ta kulatá věc od ucha k uchu? Kdepak, tím to zdaleka nekončí. Hlava je totiž úchvatná – informuje nás o tom, co je kde vidět, slyšet, jak něco voní nebo chutná. V hlavě se nachází ředitelství těla, protože mozek pamatuje na všechno: kdo jsem já, kdo jsi ty i jak se k sobě dostaneme, když chceme dát hlavy dohromady. Zkrátka a dobře, hlava je nejdůležitější částí těla a čím víc se jí člověk zabývá, tím spíš zjišťuje, že by potřeboval alespoň malou encyklopedii, aby popsal všechno, co se nachází v ní a na ní i co s ní souvisí. Hlava v hlavě je nevšední a originální publikací, první českou hlavopedií, určenou především pro dětského čtenáře, jemuž má nápaditou a hravou vizuální formou pomoci pochopit základní skutečnosti týkající se hlavy, mozku a jeho fungování. Výsledkem je vizuálně nápaditá a poetická kniha, spojující humor, zábavu i poučení, v níž na všetečné dětské otázky odpovídají nejen neurolog, boxer či detektiv.

 

„Hlava v hlavě je skutečně krásná knížka.“ – Petr Sís

  

edice Raketa / nakladatelství Labyrint /

120 stran + 25 stran obrazových příloh, váz., barevný tisk.

VIDEO KE KNIZE

Objednat se slevou 20% můžete zde

 

395 Kč , ISBN: 978-80-86803-24-1

Koupit

Recenze:

Hlava v hlavě se dá číst popředu, pozpátku, na přeskáčku, a dokonce i vzhůru nohama. Autoři se nebojí nevázaně střídat roviny, pohledy i způsoby uměleckého vyjádření a výsledkem je jedna z těch knih, které si s dětmi chtějí hrát, chtějí je trochu poškádlit a jakoby mimochodem je i něco naučit. A jako taková je výjimečná.

Petr Eliáš, iliteratura.cz

 

Autoři vytvořili knihu, která přináší mnohem víc než pár postřehů o tom, co je hlava a jak funguje. Sto dvacet stran ukazuje, jak se dá pracovat s knihou – objektem. Böhm pojal každou stranu zcela odlišně. Někde využil jednoduchou komiksovou kresbu, jinde prořízl okénko na další stranu a Buddeus do něj vepsal historky.

Judita Matyášová, Lidové noviny

 

Hlava v hlavě tak není poutavá pouze obsahem, ale také zpracováním, které reaguje na současný trend ukázat potenciál tištěné knihy v rostoucí konkurenci multimediální zábavy. Komplexní uchopení tištěné knihy tím ukazuje jako cestu, po níž se mohou ubírat nejschopnější autoři (někteří se již ubírají) a nakladatelské domy. A koneckonců i kupci.

Jiří Ptáček, Nový prostor


Kniha – koncepty, nadžánrová, jak se tu asi stává zvykem. David Böhm, její ilustrátor a duchovní otec, svou invencí a vytříbeným stylem nepřekvapil, jen se poprvé od dob černobílého komiksu Ticho Hrocha představil v celé parádě. […] Hravá dětská encyklopedie o hlavě (čili hlavopedie) téma skutečně vyčerpává...

Radek Malý, Tvar

 

Není to žádná zmrtvělá encyklopedie, ale, jak říkají autoři, „hlavopedie“. V našich poměrech jde o knihu svým pojetím výjimečnou, více než vhodnou k užasnutí dětí i dospělých.

Lucie Kořínková, A2 

Autor: Böhm David

Autor: Buddeus Ondřej

V edici: Raketa - knihy pro děti

Galerie - Hlava v hlavě

Legenda:

  • vyšlo - k dostání
  • vyšlo - rozebráno
  • plánovaný titul

Také vyšlo

Autor Název Rok Dostupnost
Böhm David A jako Antarktida 2019
Böhm David, Buddeus Ondřej Hlava v hlavě 2013
Böhm David, Buddeus Ondřej Hlava v hlavě 2020
Böhm David Skica jako prvotní vizualizace myšlenky 2024
Böhm David TEĎ: Než dočteš tuto větu, narodí se na zemi 21 dětí. 2023
Böhm David Ticho hrocha 2009

časopis RAKETA

RAKETA 38 / Jablko

Projekty

Daruj Raketu RAKETA  - časopis

Doporučujeme

LABSHOP kamenné prodejny Facebook Rakety